Her i vores Videnbank kan du finde de nyheder, relevante artikler, offentliggørelser, kendelser og vejledninger, som vi også bringer hver uge i vores nyhedsbrev, fra advokatvirksomheder og offentlige instanser m.fl. – primært inden for Byggeri, Anlæg, og Offentligt indkøb/udbud.
Tilmeld dig hurtigt og let her.
Konkurrencerådet har netop offentliggjort sin første beretning i forlængelse af implementeringen af ECN+ direktivet, der ligger til grund for den nye konkurrencelov. I beretningen redegør rådet blandt andet for sit syn på konkurrencesituationen i Danmark, og hvad rådet især vil fokusere på i den kommende tid.
Læs mereTønder Spildevand A/S udbød en totalentreprisekontrakt om udvidelse af kapaciteten på Branderup Renseanlæg. Kapacitetsudvidelsen sker som led i, at Tønder Spildevand overtager ejerskabet af Branderup Renseanlæg fra Arla. Tønder Spildevand besluttede d. 24/3 2021 at tildele kontrakten til VAM, hvilket fik Krüger til at klage til Klagenævnet og anmode om opsættende virkning, hvilket dog blev afvist.
Læs mereKlagenævnet modtog en klage fra Heli Service International GmbH vedrørende Ørsted Wind Power A/S’ udbud af Helicopter Services for the German Bight. Klagenævnet bad ad flere omgange Heli Services identificere den regel eller det princip, som efter deres opfattelse er overtrådt. Ørsted har den 31. maj 2022 meddelt, at der er sket en fejl i evalueringsprocessen, og at Ørsted derfor har valgt at tilbagekalde tildelingsbeslutningen og foretage en ny evaluering af tilbuddene. Klagenævnet har bedt Heli Service meddele, om klagen blev fastholdt eller trukket tilbage, men har ikke modtaget bemærkninger fra Heli Service ved fristens udløb.
Læs mereD. 30/6 2021 udbød Udenrigsministeriet en rammeaftale med en enkelt leverandør om levering af armerede køretøjer med tilhørende reservedele, serviceydelser og køreundervisning til eget brug og til brug for øvrige trækningsberettigede myndigheders indkøb. Udbuddet blev gennemført sammen med det norske udenrigsministerium, det svenske udenrigsministerium og Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbs-styrelse. D. 14/3 2022 indgav Copenhagen Global klage til Klagenævnet for Udbud, da en anden tilbudsgiver var blevet valgt, og anmodede om opsættende virkning, hvilket dog blev afvist, da betingelsen om fumus boni juris ikke var opfyldt. Udenrigsministeriet har d. 6/5 2022 indgået rammeaftalen med Farmingtons.
Læs mereD. 16/7 2021 offentliggjorde Det Digitale Folkebibliotek (”DDF”) en bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed (profylaksebekendtgørelse) vedrørende en kontrakt om udvikling af basisplatformen til DDB CMS Next, som DDF ønskede at indgå med Reload A/S (”Reload”). D. 10/8 2021 indgik DDF kontrakt med Reload. D. 9/9 2021 indgav Inlead ApS klage til Klagenævnet over DDF og anmodede om opsættende virkning, hvilket dog blev afvist.
Læs mereD. 31/3 2020 udbød Udenrigsministeriet en rammeaftale om kabling og adgangssikring, og d. 27/11 2020 blev kontrakt indgået med TPA. Den 8/2 2022 afsagde klagenævnet kendelse i sagen, hvor Klagenævnet konstaterede, at Udenrigsministeriet havde handlet i strid med principperne om ligebehandling og gennemsigtighed i udbudslovens § 2, stk. 1, ved ikke at afvise tilbuddet fra TPA som ukonditionsmæssigt. Klagenævnet gav ikke Atea medhold i en påstand om uden virkning. Der var ikke nedlagt påstand om annullation af tildelingsbeslutningen. D. 17/3 2022 indgav Atea på ny klage til Klagenævnet.
Læs mereD. 9. marts 2022 udbød Rigspolitiet en 4-årig rammeaftale om levering af transporttasker til Rigspolitiet og Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) til en anslået samlet værdi af 13 mio. kr. Grandt Defense ApS' ansøgning om prækvalifikation blev afvist som ukonditionsmæssig, hvilket fik Grandt Defense ApS til at klage til Klagenævnet over Rigspolitiet og anmode om opsættende virkning. Klagenævnet besluttede i stedet at afgøre sagen direkte.
Læs mereKlagenævnet har d. 9/5 2022 modtaget en klage fra Fayard A/S, som også anmodede om opsættende virkning. Klagenævnet har ved afgørelse af 1/6 2022 tillagt klagen (fortsat) opsættende virkning, og meddelt parterne, at nævnet ville tilstræbe at træffe afgørelse vedrørende spørgsmålet om, hvorvidt klagen skulle tillægges opsættende virkning under klagenævnets videre behandling af sagen, senest den 13. juni 2022.
Læs mereD. 22/12 2020 udbød Gas Storage Denmark A/S en rammeaftale om et nyt gaslagerstyringssystem og it-konsulent-ydelser til en anslået samlet værdi á 4 mio. euro. D. 18/6 2021 besluttede GSD at indgå kontrakt med Sopra Steria. D. 28/6 2021 indgav Exxeta klage til Klagenævnet for Udbud over GSD og anmodede om opsættende virkning, hvilket dog blev afvist.
Læs mereVi bruger cookies til at forbedre hjemmesiden og din brugeroplevelse. Læs mere om vores brug af cookies og vores privatlivspolitik.